بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به ربودن مهندس هاشم خواستار

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به ربودن مهندس هاشم خواستار: متحد شوید/ این تحقیرها از سوی معلمان بی‌پاسخ نمی‌ماند/ مرعوب فضای امنیتی نشوید

روز اول آبان در یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی آقای هاشم خواستار بازنشسته محبوبِ معلمان و مردم ایران ربوده شد و در کمال ناباوری وی را در بخش روانی بیمارستان ابن سینا مشهد بصورت اجباری بستری کردند تا نشان دهند عقلانیت و درایت نزد مسببین این عمل در قوه قضاییه و نیروهای امنیتی جایی ندارد. اما این‌بار رسوایی به قدری بود که تاکنون نه دادستانی و نه ضابطان قضایی هیچ یک مسئولیت این گستاخی را بر عهده نگرفته‌اند.

هاشم خواستار یک فعال صنفی و مدنی است که شهرت جهانی دارد او پیش از این بخاطر فعالیت‌های صنفی دو سال را در زندان گذرانده است، بارها تهدید و احضار شده اما هرگز از مقاومت دست نکشیده است. حال عده‌ای گمان می‌کنند به اتهام بیمار روانی می‌توانند وی و فعالان صنفی را از دور فعالیت و اثرگذاری خارج کنند. اما اتهام زنندگان به حدی رسوا و اتهام به اندازه‌ای نخ نماست که نه تنها مردم و معلمان ذره‌ای برای آن ارزش قائل نیستند بلکه بر محبوبیت خواستار افزوده خواهد شد. تا به امروز نیز همواره واکنش مردم و معلمان به این دست اتهامات، اعتراض و بیزاری جستن از اتهام زنندگان بوده است.

ای کاش کسانی که ماشین رعب و وحشت و اتهام‌زنی به راه انداخته‌اند از تاریخ عبرت می‌گرفتند و می‌دانستند روزی باید در دادگاه عدالتِ تاریخ پاسخگو باشند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن اعتراض شدید به ربودن غیرقانونی آقای خواستار، نسبت به سلامت جسم و روان وی هشدار می‌دهد. ایشان پیش از بازداشت به قدری از سلامت جسم و روان برخوردار بودند که در سن بازنشستگی کشاورزی می‌کردند و در حال تالیف کتاب خاطرات خویش بودند.

از نظر ما افرادی باید تحت درمان روانپزشکی قرار گیرند که فضای فعالیت صنفی را امنیتی می‌کنند؛ کسانی که چشم بر دزدی‌ها و اختلاس‌ها می‌بندند اما معلمانِ منتقد را حبس می‌کنند. کسانی که به تجمع مسالمت آمیز معلمان حمله می‌کنند و کتف و سر معلمان را می‌شکنند و جسم مجروح آنان را بر زمین می‌کشند.

شورای هماهنگی دستگیری آقای خواستار را در راستای ایجاد فضای رعب و وحشت بین معلمان ارزیابی و اعلام می‌کند اگر پرونده‌سازی، توهین، اتهام‌زنی، احضار و حبس معلمان در سراسر ایران متوقف نگردد معلمان این همه تحقیر و تعرض را بدون پاسخ نخواهند گذاشت. ما خواهان آزادی بدون قید و شرط تمام معلمان دربند و محاکمه مسئولانی هستیم که با بی‌تدبیری و بی‌کفایتی فقر و فساد را بر جامعه تحمیل و به منزلت فرهنگیان توهین می‌کنند.

شورای هماهنگی از فعالان صنفی و معلمان انتظار دارد مرعوب این فضاسازی و اتهام زنی نشوند صفوف متحد خود را مستحکم‌تر از قبل شکل دهند و در راستای تحقق مطالبات صنفی و آموزشی همبسته‌تر از گذشته با درایت و هوشیاری مطالبات محقق نشده را پیگیری نمایند. ما نیک می‌دانیم  قدرت ما در اتحاد ماست پس همه معلمان را به اتحاد در عمل حول مطالبات صنفی و آموزشی فرا می‌خوانیم.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران