روانچی: اینستکس فعلا ماشین زیبای بدون بنزین است

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اینستکس در وضعیت فعلی را ناکافی و مانند ماشینی زیبا اما بدون بنزین توصیف کرد.

به گزارش تلویزیون آزادی، مجید تخت روانچی گفت: «از زمانی که آمریکا از برجام خارج شد اروپایی ها کار ملموسی انجام نداده اند، یعنی برجام به درستی کار نمی کند. ما نمی توانیم به ایفای تعهدات خود در برجام به صورت یک طرفه ادامه دهیم و از منافع آن بهره مند نشویم.»

سخنان مجید تخت روانچی که از اعضای هیات مذاکره کننده ایران در جریان مذاکرات هسته ای بود در حالی ایراد می شود که هلگا اشمید، دبیر کل سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کرده بود که اینستکس اکنون عملیاتی شده است.

دبیرکل سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفته بود که اولین معاملات با اینستکس در حال پردازش است.

با این حال مجید تخت روانچی گفت: «ما بیش از این نمی توانیم صبر کنیم، کسی را تهدید نمی کنیم و برای کسی ضرب الاجل هم تعیین نمی کنیم، ما طرحمان را به آنها گفته ایم که اگر اقدامی نکنند تعهداتمان را کاهش می دهیم.»

روانچی تاکید کرد که تهران طرحی برای خروج از برجام ندارد.

ایران روز هشتم مه (۱۸ اردیبهشت) همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که در صورت عدم اجرای تعهدات بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه در قالب برجام تا هفتم ژوئیه (۱۶ تیر)، دیگر به تعهدات خود در مورد سطح غنی سازی اورانیوم و راکتور آب سنگین اراک پایبند نخواهد بود.