ایران رتبه اول خودسوزی زنان را در خاورمیانه دارد

یک زن ایرانی فوتبال دوست که با لباس مردانه سعی در ورود به ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی داشت، به شش ماه زندان محکوم شد و روبه‌روی دادسرای تهران خود را آتش زد.

خودسوزی یکی از دردناک‌ترین روش‌ها برای خاتمه دادن به زندگی است. فرد با آگاهی دست به ویرانی خود، به خشن‌ترین شکل ممکن می‌زند. خودسوزی‌ها در فضای خصوصی و عمومی رخ می‌دهند و جدا از میزان غیرقابل تصور دردی که فرد می‌کشد حرکتی اعتراضی به وضعیتی در زندگی شخص است.

این زن ۲۹ ساله که عصر روز دوشنبه ۱۱ شهریوماه امسال در مقابل دادسرای تهران دست به خودسوزی زد، در اسفندماه ۹۷ به ورزشگاه آزادی رفته و با مشخص شدن جنسیتاش و پس از ممانعت از ورود او به ورزشگاه توسط ماموران دستگیر شده است.

رسانه های ایران به نقل از یک مقام آگاه در دادگستری تهران گزارش دادند که این زن در اسفندماه ۹۷ به‌خاطر «پوشش نامناسب» به «جریحه‌دار کردن عفت عمومی» و «توهین به مامورین» متهم شده است.

خودسوزی نوعی اعتراض نهفته به وضعیت موجود است که برخی انسان ها از این روزش برای اعتراض استفاده می‌کنند و برخلاف بقیه روش‌های خودکشی، که بی‌سروصدا رخ می‌دهند در این مورد مرگ با درد و عذاب سوختن همراه می‌شود.

بر اساس پژوهشی که روی مراجعین مرکز سوانح سوختگی شـهید مطهری، تنها مرکز بستری مخصوص زنان صدمه دیده از سوختگی در شهر تهران، با «عنوان بررسی علل اقدام به خودسوزی زنان متأهل» انجام شده، تقریبا در ۴۵ درصد از خودسوزی‌ها در حیاط منزل و بالای نود درصد مواقع از نفت به عنوان ماده سوزنده استفاده کرده‌اند.

با بررسی اخبار به راحتی میتوان متوجه شد که خودسوزی گیلان شهر، لرستان، کردستان و استان‌های غربی در صدر آمار قرار دارند و آمارها نشان می‌دهند که خشونت علیه زنان با بالا بودن میزان خودسوزی در آن منطقه رابطه مستقیم دارد.

 براساس آمارهایی که در گذشته منتشر شده است استان ایلام بیشترین آمار خودسوزی در کشور را دارا است و سالانه ۴۳۰ زن در این استان دست به این عمل می‌زنند. خودسوزی زنان بین ۱۰ الی ۱۵ درصد آمار سوختگی‌ها در ایران است. این آمار توسط مرکز تحقیقات پیشگیری از سوختگی درباره آمار خودسوزی منتشر شده است.

سوختگی در ایران چنان شایع است که مردم ایران ۸ برابر متوسط جهانی می‌سوزند. البته احتمال دارد آمار از این تعداد هم بیشتر باشد، چراکه بسیاری از آمار سوختگی‌ها در کشور ثبت نمی‌شود. به گزارش ایلنا سالانه در حدود ۳۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی‌های شدید منجر به بستری می‌شوند و از این تعداد سه هزار نفر فوت می‌کنند.