انتقاد از تصویب طرح «توزیع متادون از طریق داروخانه‌ها» در ایران

شماری از کنشگران و فعالان مقابله با اعتیاد در ایران از تصویب طرح «توزیع داروهای مخدر و متادون از طریق داروخانه‌ها»، به‌جای ارائه دارو و خدمات درمانی در قابل یک پکیج و یک مرکز، انتقاد کرده‌اند.

ارائه طرح «توزیع داروهای مخدر از طریق داروخانه‌ها» توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و پیشنهاد وزارت بهداشت صورت گرفته‌است.

آن‌طور که سازمان غذا و داروی ایران در سال گذشته اعلام کرده بود بر اساس این طرح، توزیع متادون و داروهای مخدر به صورت بسته‌ای در یک داروخانه منتخب صورت می‌گیرد.

متادون نوعی مخدر صنعتی‌ست که به‌عنوان داروی مهارکننده اعتیاد به هروئین، تریاک و دیگر مواد مخدر به‌کار گرفته می‌شود.

با طرح تازه عملا فروش متادون به صورت مستقیم به بیمار ممنوع می‌شود و به داروخانه انتقال می‌یابد.

اما این طرح با انتقادهایی روبه‌رو شده‌است، علاوه بر آن‌که به‌نظر می‌رسد برای اجرایی کردن آن نیز فرصت چندانی در نظر گرفته نشده‌است.

از جمله انتقادها از سوی کانون سراسری درمانگران اعتیاد کشور مطرح شده‌است.

مجتبی غالبی، رئیس این کانون به خبرگزاری ایسنا گفته است «برای ترک اعتیاد دارو و خدمات درمانی باید با هم و در یک پکیج و یک مرکز به بیماران ارائه شود و در صورتی که دارو از خدمات درمانی تفکیک شود، نه تنها ناقض قوانین بین‌المللی و ملی هستیم، بلکه آسیب‌های اجتماعی نیز افزایش می‌یابد».

آقای غالبی در عین حال می‌گوید ارائه درمان و دارو در یک مرکز، از حمایت «قوانین بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی و سازمان مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل» و قوانین خود ایران نیز برخوردار است.

به گفته مجتبی غالبی جدا کردن دارو و درمان می‌تواند به «اپیدمی اعتیاد در کشور» و «عدم مراجعه معتادان یقه‌سفید به داروخانه‌ها به‌دلیل ترس» بیانجامد.

با این حال سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته «جای هیچ نگرانی نیست». دبیر کمیته درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز تاکید کرده «متادون از حساسیت بالایی در بین مسئولان کشوری برخوردار است».