افشای اطلاعات محرمانه؛ جنجالی که سعید قاسمی آفرید

سعید قاسمی، از فرماندهان بازنشسته سپاه پاسداران در گفت‌وگو با با برنامه اینترنتی «رو در رو» اعلام کرده بود که نیروهای سپاه پاسداران در جنگ بوسنی تحت پوشش هلال‌ احمر، به نیروهای مجاهدین آموزش نظامی می‌دادند و با القاعده هم همکاری داشتند. هلال احمر اعلام کرد که از سعید قاسمی به دلیل سوءاستفاده از لباس هلال احمر شکایت می‌کند. سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرد که سخنان قاسمی فاقد اعتبار است.

سردار پاسدار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران چهارشنبه ۲۸ فروردین در واکنش به اعترافات سعید قاسمی درباره سوءاستفاده نیروهای سپاه پاسداران از پوشش هلال احمر در جنگ بوسنی گفت:

«اظهارات آقای سعید قاسمی که مدتی داوطلبانه در بوسنی حضور داشته و سال‌های زیادی هم از بازنشستگی ایشان می‌گذرد، دیدگاهی شخصی و فاقد اعتبار بوده و مورد تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم نیست.»

جمعیت هلال احمر، روز گذشته در پی انتشار گفت‌وگوی سردار بازنشسته سعید قاسمی با برنامه «رو در رو» و اعتراف او به سوءاستفاده از پوشش هلال احمر در جنگ بوسنی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از این فرمانده بازنشسته سپاه به مراجع قضایی شکایت می‌کند:

««هلال‌احمر هیچگاه اجازه استفاده از نشان و لباس خود را به نیروهای نظامی نمی‌دهد. طبق کنوانسیون چهارگانه ژنو در مخاصمات مسلحانه بی‎طرفیم، چون کار مهم حمایت از انسانیت و کمک به غیرنظامی‌ها را داریم. اگر فرد یا نهادی از نشان و لباس جمعی هلال احمر ایران استفاده کرده، قطعاً بدون هماهنگی بوده است.»

سخنان سعید قاسمی در برنامه «رو در رو» درباره سوءاستفاده از پوشش هلال احمر در جنگ بوسنی

 

سردار پاسدار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران گفت:

«مواضع و کارکردهای سپاه در عرصه‌های مختلف تابع منطق و منطبق با قوانین و مقررات بوده و اقدامات امدادی سپاه به مردم مسلمان بوسنی نیز از این قاعده تبعیت کرده است. اینگونه اظهارات از آقای سعید قاسمی بی‌سابقه نیست و مسئولیت اظهارات اخیر هم بر عهده اوست.»

سخنگوی سپاه پاسداران از سعید قاسمی و سایر نیروهای بازنشسته سپاه خواست از اظهار نظرهای «غیرمسئولانه» بپرهیزند:

«تأکید می کنیم ایشان و برخی افراد که از سازمان سپاه بازنشسته و یا از سپاه جدا شده‌اند، از اظهارنظرهای غیرمسئولانه و خلاف واقع پرهیز نموده و برای دشمنان انقلاب و ملت ایران تولید بهانه و دستاویز نکنند.»

سعید قاسمی، با انتشار پیامی در توییتر در واکنش به این رویدادها نوشته است:

« تعجب می‌کنم که بر ما خرده می‌گیرند چرا با لباس هلال‌احمر به نجات مستضعفین رفتید. مگر نه اینکه معنی پوشیدن این لباس یعنی نجات مسلمین و هر بنی‌بشری که تحت آسیبِ ظالم است؟»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سال‌های دهه ۱۹۹۰ احمد جنتی را به عنوان نماینده ویژه ایران در امور بوسنی منصوب کرد. گفته می‌شود که فرماندهی نیروهای نظامی ایران در بوسنی را حسین الله‌کرم و محمد رضا نقدی به عهده داشتند. در این جنگ برای نخستین بار ایران در خاک اروپا حضور نظامی داشت.