استعفای دسته جمعی ۱۸ تن از اعضای مجلس، نتیجه قیام گسترده کشاورزان اصفهان

استعفای دسته جمعی نمایندگان اصفهان: روز چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ و در پی ماه‌ها ایستادگی کشاورزان شرق و غرب اصفهان برای گرفتن حق‌آبه از دولت، ۱۸ تن از اعضای مجلس در مقابل خشم گسترده کشاورزان و مردم منطقه، از مجلس استعفاء دادند.

استعفاء با کدام هدف حمایت از مردم یا . . .  ؟

هر چند که باید به یقین گفت که این استعفای دسته جمعی نتیجه بلافصل قیام گسترده کشاورزان و مردم استان اصفهان می‌باشد؛ ولی روزهای آینده معلوم خواهد کرد که آن‌ها در این استعفاء جدی بوده‌اند یا اینکه برای اهداف و منافع شخصی دست به این اقدام زده‌اند. هر کسی که روی کلمات آخر این استعفاءنامه آنجا که نوشته شده «تا تکلیف مشخص شود»، دقت کند؛ درمی‌یابد که از طرف نویسندگان آن، فرجه و شکافی باقی گذاشته شده‌است. پس کشاورزان اصفهان نیز با چشمانی باز بر این اقدام نمایندگان نظاره خواهند کرد و نتیجه آنرا خواهند دید.

در مجلسی که تنها دغدغه خاطر نمایندگانش کمک به بشار اسد دیکتاتور خونریز سوریه و حسن نصر الله در لبنان و حوثی‌های یمن و شبه نظامیان در عراق است؛ قطعأ منافع مردم ایران و از جمله کشاورزان اصفهان، جایی ندارد.

آنچه که این ۱۸تن در استعفای خود نوشته‌اند نشان می‌دهد که از آینده خود بسیار بیمناک شده‌اند؛ چرا که تا چند روز پیش نه تنها در خبری از استعفای این افراد در میان نبود؛ بلکه طرح مشکل کشاورزان اصفهان در مجلس نیز هرگز به ذهن اعضای مستعفی خطور نکرده بود. در عین حال این استعفای دسته جمعی بخوبی نشان می‌دهد که حتی در اندرون نظام هم دیگر امیدی به اصلاح شرایط نیست و واکنش ها قهری شده‌است.

کفن پوش شدن کشاورزان با شعار «مرگ بر روحانی»

این در حالی است که کشاورزان شرق و غرب اصفهان هر روز کفن پوش شده و برای گرفتن حق‌آبه با شعار «مرگ بر روحانی» به خیابان‌ها و جاده‌های شهرهای استان اصفهان سرازیر می‌شدند. در حمله و هجوم نیرویهای امنیتی خونشان بر زمین جاری می‌گردید و نهایتأ کار به جایی رسید که ماموران گارد ضد شورش به حسینه و مسجد وحشیانه حمله‌ور شده و در و پنجره‌ها را شکستند تا کشاورزان زحمتکش را که در مسجد پناه گرفته بودند مورد ضرب و شتم قرار دهند.

نمایندگان مستفعی در این استعفا‌ءنامه نوشته‌اند: « در صورتیکه نتوانیم حداقل حق چند میلیون مردم استان اصفهان را برای تامین آب شرب آنها از طریق این دولت تامین نماییم دلیلی برای حضور در مسولیت نمایندگی نمی‌بینیم و ما امضا کنندگان زیر استعفا خود را تقدیم و از زمان تقدیم از حضور در صحن و کمیسیونها خودداری تا تکلیف مشخص گردد.»

حال باید ببینیم که اعضای مستعفی این مجلس واقعأ به دنبال چه چیزی هستند.