آیا عمران خان پیامی از ریاض برای تهران داشت؟/ توهم میانجیگیری!

در حالی که دفتر نخست‌وزیری پاکستان هدف از سفر عمران خان به تهران را «اشاعه صلح و امنیت در منطقه» اعلام کرده است، رسانه‌های جمهوری اسلامی با فریبکاری تلاش کردند این سفر را خواسته عربستان سعودی برای میانجیگری میان ریاض و تهران معرفی کنند.

به گزارش «شبکه آزادی» خاورمیانه در آتش سیاست‌های فاجعه‌بار جمهوری اسلامی در حال سوختن است و حالا این رژیم هر روز با استفاده از تکنیک‌های پروپاگاندا در رسانه‌های خود از گسترش امنیت در منطقه دم می‌زند و خود را حامی صلح معرفی می‌کند. رژیمی از صلح و امنیت در منطقه صحبت به میان می‌آورد که طی دو سه ماه گذشته انواع خرابکاری‌ها و حمله‌های تروریستی را در منطقه انجام داده و از هیچ تلاشی برای تنش‌آفرینی دریغ نکرده است.

وقاحت و دو رویی رژیم آخوندی آنجا معلوم می‌شود که از یک سو به کشتی‌های خارجی در خلیج‌فارس حمله می‌کند و به راهزنی دریایی روی می‌آورد و از سوی دیگر طرح به اصطلاح «صلح هرمز» را در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح می‌کند.

فریبکاری‌های جمهوری اسلامی به اشکال مختلف و در پوشش کلمات و جمله‌های جذاب دیپلماتیک نیز ادامه دارد؛ برای مثال روز یکشنبه حسن روحانی در دیدار با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان بار دیگر از «صلح، امنیت و دوستی با کشورهای منطقه» سخن گفته و ادعا کرده است که «حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج‌فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز، سیاست قطعی جمهوری اسلامی است.»

رژیم ایران علاوه بر اتخاذ این سیاست مزورانه، در تلاش است که عربستان سعودی را محتاج مذاکره و موقعیت سیاسی خود را در روابط بین‌الملل برتر جلوه دهد. در همین راستا یک هفته قبل سفر عمران خانه به ایران، رسانه‌های رژیم اقدام به انتشار مطالب و گزارش‌هایی کردند که در آن ادعا شده بود نخست‌وزیر پاکستان با پیام و به درخواست حکومت عربستان سعودی به تهران رفته است تا برای مذاکره با جمهوری اسلامی راهی پیدا کند.

اما دفتر نخست‌وزیری پاکستان هدف از این سفر را «اشاعه صلح و امنیت در منطقه» عنوان کرده و وزارت امور خارجه پاکستان نیز در بیانیه‌ای تصریح کرده است که تلاش نخست‌وزیر پاکستان برای میانجی‌گری بر پایه ابتکار شخصی آقای خان بوده و به‌ درخواست عربستان سعودی انجام نمی‌شود.

ادعای رژیم ایران مبنی بر میانجیگری پاکستان در حالی است که ایالات‌متحده آمریکا به تازگی اعلام کرده که قصد دارد سه هزار نیروی نظامی به همراه تجهیزات نظامی به عربستان سعودی اعزام کند. به نظر می‌رسد این اقدام پنتاگون موجب نگرانی جمهوری اسلامی ‌شده چراکه این رژیم علاقه‌ای به گسترده‌تر شدن حضور نظامی آمریکا در منطقه ندارد.

مارک اَسپِر که به همراه ژنرال مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز جمعه در نشستی خبری شرکت کرده بود هشدار داد که اعزام نیروها و تجهیزات بیشتر به عربستان سعودی حاوی این پیام به رژیم ایران است که «به حاکمیت کشور دیگری حمله نکنید، منافع آمریکا و نیروهای آمریکایی را تهدید نکنید، یا اینکه ما جواب خواهیم داد.»

به نظر می‌رسد، فعل‌وانفعالات اخیر در منطقه و نزدیک شدن به زمان رونمایی از «معامله قرن»، جمهوری اسلامی را بر آن داشته است که با حفظ آبرو، روابط با ریاض را از سر بگیرد و در مقابل اسرائیل یک جبهه واحد از کشورهای مسلمان ایجاد کند. حال اینکه رژیم ایران با اقدام‌های تروریستی اخیر از جمله حمله به تأسیسات نفتی «آرامکو» به حکومت سعودی نشان داد همچنان رژیمی پرخاشگر، غیرقابل‌اعتماد و دو رو است.

بنابراین، برخلاف پروپاگاندای رژیم، این جمهوری اسلامی است که در شرایط کنونی عمیقاً خواهان مذاکره و برقراری روابط با ریاض است. چنانکه عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز شنبه بیستم مهرماه خواستار مذاکره با عربستان سعودی شده و گفته است «ایران بارها اعلام کرده که با میانجی و بدون میانجی آماده است با همسایگان خود از جمله عربستان گفت‌وگو و رایزنی کند تا اگر سوءتفاهمی وجود دارد این سوءتفاهم‌ها برطرف شود.»

کارشناسان روابط بین‌الملل می‌گویند رژیم ایران نمی‌تواند از یک سو با راکت و پهپاد به کشورهای منطقه حمله کند و از سوی دیگر برای مذاکره سیگنال‌های مستقیم و غیرمستقیم بفرستد. درعین‌حال، ریاض نیز اعلام کرده است تغییر رفتار جمهوری اسلامی و توقف دخالت در مسائل یمن می‌تواند راهگشای عادی‌سازی روابط با رژیم ایران باشد.

مجتبی احمدی