آیا درمانی قطعی برای بیماری ایدز وجود دارد؟

طبق آمار رسمی سازمان بهداشت ایران، شمار مبتلایان به بیماری ایدز در این کشور، ۶۶ هزار نفر اعلام شد اما آمار حقیقی آن در جامعه می‌تواند تا سه برابر آمار رسمی باشد. اکثر بیماران میان ۲۵ تا ۴۰ساله هستند و اصلی‌ترین راه انتقال ویروس از دو سال قبل، تماس جنسی است.

ایدز چیست؟

ایدز بیماری است که به علت ضعف‌ عمده‌ در دستگاه‌ ایمنی ناشی از ابتلا به ویرس «اچ‌آی‌وی» به وجود می‌آید.
این‌ امر باعث‌ کاهش‌ توانایی‌ بدن‌ در مقابله‌ با هجوم عفونت‌ها می‌شود و توانایی‌ سرکوب‌ سلول‌های‌ غیرطبیعی‌ مثل‌ سلول‌های‌ سرطانی‌ را کاهش می‌دهد. ویروس‌ ایدز سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در خون و سلول‌های‌ ایمنی‌ موجود در بافت‌ها را درگیر می‌سازد.
نقش سلول‌های ایمنی، مقابله با تکثیر و گسترش بیماری در بدن انسان است.

راه های انتقال ویروس ایدز

شایع ترین راه انتقال ویروس ایدز، رابطه جنسی محافظت نشده است.
در ایران انتقال از طریق سرنگ های آلوده به ایدز دومین عامل انتقال این ویروس شناخته شده است و پس از آن انتقال از مادر حامل ویروس «اچ‌آی‌وی» به نوزاد، که درصد بسیار کمی را شامل می‌شود و مادر با پیروی از راه‌های درمانی پزشک، می‌تواند احتمال انتقال این ویروس به نوزاد را به حداقل برساند.

راه پیشگیری

با توجه به اینکه بالاترین میزان انتقال این ویروس شامل «روابط جنسی محافظت نشده» است، کارآمدترین راه پیشگیری از ابتلا به این ویروس توسط متخصصین، رعایت بهداشت جنسی معرفی شده است.

آموزش و پرورش در دنیا توانمندترین ارگان برای به کاهش رساندن انتقال این ویروس و دیگر بیماری آمیزشی شناخته شده است اما سیستم آموزش و پرورش در ایران تا کنون تلاش موثری در این زمینه از خود نشان نداده است.

علائم ویروس ایدز

علائم ویروس ایدز در مراحل اولیه و پس از آن، مشابه بسیاری از بیماری‌های حاد یا خفیف است از این رو نگارنده این مقاله ترجیح می‌دهد این علائم را ذکر نکند، به دلیل اینکه، فردی می‌تواند یکی از این علائم را داشته باشد و موجب استرس و پریشانی شخص شود اما هیچگونه بیماری نداشته باشد یا بیماری خفیفی داشته باشد.

در مراکز بهداشت سراسر کشور، آزمایش رایگان ویروس ایدز صورت می‌گیرد و به افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده داشته اند، توصیه می‌شود با مراجعه به این مراکز، تست ویروس بدهند.

در صورتی که فردی به ویروس ایدز مبتلا باشد، هزینه‌های درمانی بیمار به عهده دولت است.

دکتر سیاوش میرکی در رابطه با داروهای مقابله با ویروس ایدز در بازار ایران گفته است: طی درمان، این بیماری بصورت خاموش می ماند و سیستم ایمنی بدن فعال می شود، درمان این بیماری دائمی است و در صورتی که شخص تحت درمان باشد قابل کنترل است.

آیا درمان قطعی برای بیماری ایدز وجود دارد؟

با پیشرفت علوم پزشکی و تلاش پژوهشگران و دانشمندان برای مهار بسیاری از بیماری های لاعلاج راه های درمانی مختلفی کشف شده است و از این رو این امید وجود دارد که بزودی درمان این ویروس به صورت کلی در تمام نقاط جهان صورت بگیرد.

خلاصه‌ای از یافته های دانشمندان برای درمان این ویروس:

۱-پژوهشگران انگلیسی به تازگی موفق شدند با استفاده از روش های جدید یک بیمار حامل ویروس ایدز را درمان کنند. مارک ساموئل مدیر کل سازمان بین المللی تحقیقات پزشکی اعلام کرده است که درمان قطعی ایدز در راه است.
راه درمانی جدید «ضد ویروسی» نام دارد. این درمان به ویروس های اچ آی وی حمله می کند و مانع تولید گلبول های مخفی می شود.

درمان جدید در دو مرحله انجام می شود:

تزریق واکسن برای کشف گلبول های آلوده در خون
تجویز دارو، برای شناسایی و نابودی گلبول‌های آلوده به این ویروس

۲- پژوهشگران آلمانی فرانک بوخهولتس و یوآخیم هاوبر در طی آزمایشاتی، آنزیمی تولید کردند که به کمک آن می توان سلول های آلوده به ویروس ایدز را از سایر سلول ها جدا نمود. این گام بزرگی در درمان قطعی بیماری ایدز است.

۳- محققان بریتانیایی اعلام کردند که در حال دست یابی به روش جدیدی برای درمان ایدز می باشند. در این روش سه مرحله طی می شود:

تجویز داروهای ضد بازگشت بیماری: از بین بردن سلول های لنفاوی آلوده، جلوگیری از تکثیر آنها
بهبود سیستم ایمنی: در این مرحله سیستم ایمنی تقویت می شود و علائم حیاتی امید وار کننده در فرد دیده می شود.
خروج سلول های آلوده از خون با استفاده از دارو

۴- درمان با استفاده از سه داروی مهم، که در حال حاضر در کشور ما این روش درمانی صورت می‌گیرد.

ایدز مانند دیگر بیماری قابل درمان و بخصوص پیشگیری است، با رعایت موارد ذکر شده خود را در مقابل خطر ابتلا به این ویروس، محافظت نماییم و در صورتی که به این ویروس آلوده شده ایم، سریعآ برای طی مراحل درمان و بهبودی اقدام کنیم.
رفتار جامعه با این بیماران

در بسیاری از جوامع، مردم از هراس ابتلا به این بیماری، از این افراد فاصله میگیرند و موجب منزوی شدن این بیماران می‌شوند.
به گفته پزشکان و متخصصان: «شرایط روحی بیمار تاثیر مستقیم بر مرحله درمان بیمار دارد.»
رفتاری که باعث خدشه دار شدن روحیه یک بیمار می‌شود موجب اختلالات در مسیر درمان این افراد می‌شود و می‌تواند به مرور باعث مرگ این بیماران بشود، بیاید با برخورد صحیح و انسانی با بیماران، فردایی روشن برای تمام اعضای جامعه بشری بسازیم.

دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا همزمان با «روز جهانی ایدز» در سال ۲۰۱۷ از مردم و فرمانداران آمریکا درخواست کرد:«حامی آنهایی باشید که با این ویروس زندگی می‌کنند»